Hoppa till sidans innehåll

Swedish Open

21 AUG 2011 20:33
RESULTAT
  • Skapad: 21 AUG 2011 20:33

Herrsingel, 222 start

1. Scott Waites - ENG

2. Tony O´Shea - ENG

3-4. Anthony Urmston-Toft - ENG,

Joey ten Berge - NL 

5-8. Willy van der Wiel -NL,

Gary Robson - ENG,

Paul Jennings - ENG,

Darryl Fitton - ENG 

9-16. Ron Meulencamp - NL,

Fabian Roosenbrand,

Jamie Lewis - WAL,

Tony West - ENG,

Emre Toros - TUR,

Bo Larsson - SWE,

Clive Barden - ENG,

Garry Thompson - ENG.

17-32. Paul Carter - ENG,

Jarkko Komula - FIN,

Steve West - ENG,

Johan Engström - SWE,

Seved Rosén - SWE,

Robert Wagner - NOR,

Petri Rasmus - LIT,

Vladimir Andersen - DAN, 

Dennis Nilsson - SWE,

Tobias Köhler - SWE,

Charlie Guldvinge - SWE,

Jonas Karström - SWE,

Benito van de Pas - NL,

Mats Andersson - SWE,

Daniel Larsson - SWE,

Michael Oskarsson - SWE.

 

Damsingel, 78 start

1. Irina Armstrong - RUS

2. Deta Hedman - ENG

3-4. Jessika Petersson – SWE,

Kirsi Viinikainen - FIN

5-8. Lea Bokdalen – SWE,

Kristin Bomander – SWE,

Janni Larsen – DEN,

Anna Forsmark -   SWE

9-16. Hannele Varis – SWE,

Gabriella Asthammar – SWE,

Deana Rosenblom – SWE,

Hanne Johnsen,

Reidun Bakke – NOR,

Tove Lauridsen – NOR,

Marta Krol – POL,

Viveka Träff – SWE

 

Disco Mixed, 85 par

1. Deta Hedman/Alan Norris ENG/ENG

2. Lorraine Farlam/Dean Moss ENG/ENG

3-4. Pia Airisniemi /Leif Säkkinen SWE/SWE,

Grethel Glasö/Johan Engström SWE/SWE

5-8. Hannele Varis/Martin Atkins SWE/ENG,

Malin Karlsson/Seved Rosén SWE/SWE, 

Irina Armstrong/Scott Waites RYS/ENG,

Cathrine Björnestöl/Robin L Eidet NOR/NOR

9-16.  Camilla Svensson/Pär Ek SWE/SWE,

Åsa Kjersel/Tobias Köhler SWE/SWE,

Alanentalo Fin/FIN,

Susianne Hägvall/Magnus Hämäläinen SWE/SWE, 

Anita Puncule/Janis Armanovics

Marta Krol/Piotr Krol,

Isabelle Madsen/Markus Korhonen SWE/SWE,

Frida Birgersson/Lennart Efraimsson SWE/SWE.

 

Lottad Dubbel: 61 dubbelpar

1. Maud Jansson/Paavo Myller SWE/FIN

2. Hannu Suominen/Johan Rosander FIN/SWE

3-4. Dean Moss/Stefano Tomassetti ENG/ITA

Mika Kartinen/Risto Nurmela FIN/FIN

5-8. Pekka Lehto/Matti Hattinen FIN/FIN,

Anna-Lena Vilén/Jarmo Suuronen FIN/SWE,

Bengt-Åke Karlström/Barkus Romans SWE/LIT,

Petri Rasmus/Ulf Wållgren LIT/SWE

9-16. Robin Lundemo Eidet/Roger Eriksson NOR/SWE,

Johnny Bäckström/Razma Madas SWE/LIT,

Cayen de Klonia/Christer Mattsson SWE/SWE,

Jennie Voittonen/Alan Norris SWE/ENG,

Matti Koskivirta/Johan Plos FIN/SWE,

Charlie Guldvinge/Leif Andersén SWE/SWE,

Jarkko Pykkönen/Jan Hermansson FIN/SWE,

Daniel Svedin/Petri Korte SWE/FIN

 

Amatörsingel max 21.00 i pilsnitt, 34 start

1:a Niklas Olsson

2:a Oscar Nilsson

3-4a Christer Johansson, Hans Engström

5-8a Mauri Voittonen, Christian Hoffman, Staffan Flink, Daniel Rosander

 

Loser

1:a Roger Rehn

2:a Gino Marcius

3-4a Micke Resenius, Stefan Olsson

5-8a Oliver Alvesparr, Robin Eidet, Richard Eirand, Patrik Olofsson

 

Hobbysingel max 15.00 i pilsnitt, 21 start

1:a Magnus Sund

2:a Eva Carlson

3-4a Christoffer Wikstrand, Kurt Svensson

 

Loser

1:a David Norström

2:a Jörgen Brouwer (NL)

3-4a Johan Thulin, Daniel Widholm

 

Herrdubbel, 81 par

 SWOP

1. Alan Norris/Robert Wagner ENG/NOR

2.  Vladimir Andersen/Frede Johansen DK/DK

3-4. Andy Corwall/Dave Place ENG/ENG

Sami Sanssi/Petri Korte FIN/FIN

5-8. Stephen Bunting/Steve McNally ENG/ENG

Tony West/Jerry Henricks ENG/NL

Martin Atkins/Garry Thompson ENG/ENG

Dennis Nilsson/Seved Rosén SWE/SWE

9-16. Steve West/Dean Moss ENG/ENG

Scott Waites/Joe Murnan ENG/ENG

Kim Engström/Markus Korhonen SWE/SWE

Jens-Patrik Sjögren/Lennart Eifraimsson SWE/SWE

Göran Eriksson/Björn Isacsson SWE/SWE

Oskar Lukasiak/Marcus Elffors SWE/SWE

Benito van de Pas/Santoro Broer NL/NL

Petri Rasmus/Jari Saimio FIN/FIN

 

Damdubbel, 32 par

1. Lumi Tuuli-Silvan/Kirsi Viinikainen FIN/FIN

2. Anna Forsmark/Maud Jansson SWE/SWE

3-4. Deta Hedman/Lorraine Farlam ENG/ENG,

Kristin Bomander/Grethel Glasö SWE/SWE  

5-8. Hanna Eneroth/Deana Rosenblom SWE/SWE

Linda Odén/Isabelle Madsen SWE/SWE

Snezana Veljkovich/Hanne Johnsen SWE/DAN

Hannele Varis/Irina Armstrong FIN/RYS

 

Juniorsingel flickor, 10 start

1. Kaylee de Priester - NL

2. Gabriella Asthammar - SWE

3-4. Elina Alponen - FIN och Sandra Levin - SWE

5-8. Sarah Rosén - SWE,

Cecilia Nilsson - SWE,

Sabina Nestling - SWE, Tarjani Andersen - DAN

9-10. Cathrine Björnestöl - NOR,

Mina Lund - SWE

 

Juniorer Pojkar, 14 start

1. Björn Fransen - NL

2. Jake Jones - ENG

3-4. Santino Broer - ITA,

Simon Caris - SWE

5-8. Juuso Raittila - FIN,

Aaron Knox - NL,

Dennis Eirand - SWE,

Tim Alvesparr _ SWE

9-14. Jesper Voittinen - SWE,

Filip Åhman - SWE,

Tobias Lund - SWE,

Tuomas Tikka - FIN,

Jesper Voittonen - SWE,

Philip Blemk - NL,

 

(med reservation för eventuella felaktigheter)

Skribent: Careen True

Postadress:
Svenska Dartförbundet
Camilla Rehnlund, Guldgubbegatan 5E
434 33 Kungsbacka

Kontakt:
Tel: +46709501521
E-post: This is a mailto link

Se all info