Hoppa till sidans innehåll

Riksserien 2012/ 2013

11 SEP 2012 19:30
Har hittat info om detta på diverse forum. Klipper in det som jag har hittat här:
  • Uppdaterad: 11 SEP 2012 19:36

Spelplatser och serieindelning
Damserierna:

Fyra fler lag i år så det bildades en ny serie, div 2. Dubbelmöten vilket innebär 10 matcher. Vinnaren i div 1 och 2 går upp en division och sista placerade i elit och div 1 damer degraderas en division.

Elitserien:
Sammandrag:
1. Malmö-Piston Brokes, Sallerupsvägen 1
2. Göteborg-GBDA, GBDA´s lokal, Vaxholmsg. 9
3. Stockholm, plats ej klart, arrangör StDF eller SSDC


SteelTons
No Name
Silverpilen/Donald Dart
Piston Broke
GBDA
Målilla

Division 1:
Sammandrag:

1. Kolbäck, Svealands Tjejer
2. Kungsbacka, Klubblokal
3. Stockholm, Älvsjö, StDF

Kungsbacka
Svealands Tjejer
Nacka/Wermdö Dart
Bro
Engelen
Spikkastarna

Division 2:
Sammandrag:

1. Solna Dart, Solna/AIK, Västra Vägen 7
2. Kalmar, Pilkompaniet, Vasaskolan, Gerdmundsv. 9
3. Stockholm, Älvsjö

Pilkompaniet
TYO
Pullorna
Kapsylen/Rödbullen
Karhu
Solna/AIK

________________________________

Öppna serierna:

Sex fler lag än förra året så även här bildas en ny serie (6-lagsserie). I sex-lagsserien som har dubbelmöte finns det två Skånelag, två från StDF och två från UDD, tanken då är att den tionde matchen spelas mellan dessa två lag och det godkänns om den flyttas till annat datum.

Från Elit åker två lag ut och vinnarna i båda i div 1A och 1B går upp i Elitserien. Samma sak i div. 1, 2 lag från vardera div 1-serie degraderas och vinnarna från varje div. 2-serie går upp i div. 1.

Elitserien:

Sammandrag:

1. Solna, Solna Dart, Västra Vägen 7, StDF
2. Göteborg, GBDA´s lokal, Vaxholmsg. 9
3. Stockholm, ej klart, SSDC eller StDF

SteelTons A
Sola
SSDC
Belkin
Kungsbacka
Huvudsta
Spikkastarna A
GBDA A
TTVH A
TYO A

Div 1A:
Sammandrag:
1. Målilla, Vetlandavägen 57A
2. Kolbäck (Birjer Jarl), Västeråsvägen 4
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:

Dizzy
Målilla
Oilers
Victory Lakers
Birjer Jarl
Gungner
Bro A
Harestad
Dessa Trådar
Spikkastarna B

Div 1B

Sammandrag:

1. Varberg (Warberg), Bruket, Birger Svenssonsv. 16E
2. Uppsala (Sirius), Lokal 23, Södergatan 23
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:

Warberg A
GLDC
Karhu
NWD A
City
MAD A
Flamingo
Donald Dart
Sirius
SteelTons B/BRAMGLAJ

Div 2A

Sammandrag:
1. Mörbylånga, skolan
2. Göteborg (GBDA), GBDA´s lokal, Vaxholmsgatan 9
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:

Eightball
Mörbylånga
Uppsala Dartakademi
Mammas Pojkar
MAD B
NWD B
GBDA B
West Coast DC
Steel D
Tyresö

Div 2B
Sammandrag:
1. Malmö (Silverpilen), Malmö Dart Center, Norra Grängesbergsgatan 7B
2. Kalmar, Vasaskolan, Gerdmundsvägen 9
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:

Wanted
Norrtelje
MAD C
Kapsylen B
Silverpilen
Warberg/Andersberg
PK Pilsättarna
X-Parrots
Pilkompaniet
Bro B

Div 2C
Sammandrag:
1. Uppsala (Shabbofh), Lokal 23, Södergatan 23
2. Bollebygd, Hembygdsvägen 5
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:

Kapsylen A
Knivsta
Only Metals
Solna/AIK
TYO B
Bollebygd
Shabbofh
Runby/Backen
Dartanjang
Steel C

Div 2D
Sammandrag:

1. Uppsala (Bumblebees), Apanana, Österängsg. 11
2. Malmö (Atlantis), Malmö Dart Center, Norra Grängesbergsgatan 7B
3. Stockholm, lokal ej klart

Lag:
Team Laguna
Atlantis
Bumblebees
TTVH B
TRP´s Dart
Basil Fawlty


GBDA kommer ha tre serier på sitt sammandrag och Pilkompaniet (Kalmar) och Solna/Dart (arrangör ej klart) två serier.

Sista sammandraget i Stockholm där vi jobbar på att få så många lag på samma ställe som möjligt återkommer vi med.

 

Kopierat från Stockholms Dartförbunds hemsida: www.stdf.org

Skribent: Björn Isacsson

Postadress:
Götalands Dartförbund
Petra Gustafsson, Fabriksgatan 9
577 73 Målilla

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: styrelsen.gdf@dart.s...

Se all info